Kolagenas: ką turėtum žinoti? Pataria vaistininkė

Skaitymo trukmė – 4 minutės

Apie kolageną dabar kalba visi – nuo influencerių iki gydytojų. Kapsulės, milteliai, guminukai, net kavos papildai su „grožio baltymu“. Bet ar žinome, kas iš tiesų slypi po tuo žodžiu?

Pasikvietėme pasikalbėti vaistininkę Miglę Kazakevičienę – moterį, kuri kolageną išmano ne tik teoriškai, bet ir praktiškai. Pokalbio metu greitai tampa aišku: kolagenas – tai ne mada. Tai pamatas.

Be jo mūsų kūnas tiesiog subyrėtų

„Galima sakyti, kad kolagenas – tai organizmo superklijai“, – šypteli Miglė. „Jis sujungia audinius, palaiko jų tvirtumą, elastingumą. Mūsų oda, sąnariai, raumenys, kraujagyslės, net dantenos – viskas susiję su kolagenu. Net stiklakūnis akyse – su juo.“

Toks kuklus, nematomas, bet būtinas. Kolagenas ne tik padeda atrodyti gerai, jis padeda išlikti sveikiems.

Kodėl mūsų oda keičiasi jau po 30-ies?

Kai pasiekus trisdešimtmetį pradeda lyg ir „nustoti veikti“ tavo mėgstamas kremas, problema dažniausiai slypi giliau. Miglė paaiškina: „Nuo maždaug 25–30 metų mūsų organizmas kasmet pagamina vis mažiau kolageno – apie 1 proc. mažiau kasmet. Iš pradžių to nejaučiam, bet ilgainiui…“

Pirmos raukšlės. Suplepusi rankų oda. Sąnarių traškesiai ryte. Visa tai – kolageno trūkumo pasekmės. Ir, deja, tai ne tik amžius. Tai ir mūsų įpročiai: rūkymas, per daug saulės, stresas, cukrus.

Šaltiena ar papildai?

Ką daryti, kai tavo kūno statybininkai netenka medžiagos, iš kurios viskas kuriama?

„Šiek tiek kolageno galima gauti iš maisto. Šaltiena, kaulų sultinys – senos geros priemonės. Bet reikia suvalgyti daug, labai daug, kad pajustum poveikį. Ir dar – dažnai kartu gaunam daugiau riebalų nei naudos.“

Šiuolaikinė alternatyva – papildai. „Geriami papildai kapsulių, miltelių ar skysčio forma – tai patogiausia ir efektyviausia išeitis, jei norime rezultatų“, – tvirtina vaistininkė Miglė.

Kada vartoti? Ne tada, kai jau skauda

Mitas, kad kolageno reikia tik tada, kai pradeda skaudėti sąnariai ar matytis raukšlės. Iš tiesų tai lyg investicija į ateitį.

„Kolageną rekomenduoju vartoti profilaktiškai. Ypač sportuojantiems, daug dirbantiems fiziškai, vyresniems žmonėms arba tiems, kurių šeimoje buvo sąnarių ar dantų problemų. Ir taip – dantų sveikatai kolagenas irgi labai svarbus. Jis stiprina dantenas, mažina kraujavimą, saugo nuo uždegimų.“

Papildai – ne stebuklinga piliulė

Svarbus niuansas – ne viskas priklauso tik nuo papildų. Jei neišsimiegam, nejudam, stresuojam – net brangiausi preparatai nepadarys magijos.

„Organizmas – ne mašina, į kurią įpylei ir važiuoji. Jis – tarsi mažas fabrikėlis, kur viskas susiję. Kolagenas veikia geriausiai tada, kai gyveni harmoningai: ilsiesi, judi, valgai spalvingai ir skaniai.“

Ką valgyti, kad kolagenas „užsikurtų“?

Net geriausias papildas nebus veiksmingas be kelių pagalbininkų. Pirmiausia – vitaminas C. Jis būtinas kolageno sintezei.

„Kuo daugiau uogų, citrusinių vaisių, raugintų kopūstų, špinatų, žalialapių. Vasara – geriausias metas pasirūpinti kolageno atsargomis.“
Kitas sąjungininkas – cinkas. Jo gausu žuvyje, ypač skumbrėje, lašišoje, tune.

Dar vienas – likopenas. Jis randamas pomidoruose, paprikose, burokėliuose. Įdomu tai, kad jis geriau įsisavinamas iš termiškai apdorotų daržovių, tad nebijokite garų, keptuvės ar orkaitės.

Kaip vartoti – ir ko nemaišyti?

Vaistininkė pabrėžia dar vieną svarbią detalę: „Nevartokite visų kolageno tipų vienu metu. Tarp 1, 3 ir 2 tipo turėtų būti bent valandos tarpas. Taip organizmas geriau pasisavina, kam ko reikia.“ Ir dar – svarbu laikytis rekomendacijų. „Mažesnės koncentracijos papildus geriausia vartoti 3–4 mėnesius, tada padaryti pertrauką. Stipresnės koncentracijos atveju užtenka 2 savaičių per ketvirtį.“
Dalinkitės
Vyriausioji redaktorė ir grožio, mados bei stiliaus ekspertė, turinti 12 metų patirtį dirbant su turiniu moterims. Analizuoja mados tendencijas, rašo įkvepiančius straipsnius ir padeda moterims atrasti savo asmeninį stilių.